


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 2 A |
| Dropout Voltage | 850 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23443
Ext.Price$0.23443
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23443 | $0.23443 |
| 10 | $0.21109 | $2.11090 |
| 50 | $0.19008 | $9.50400 |
| 100 | $0.16818 | $16.81800 |
| 500 | $0.14880 | $74.40000 |
| 1000 | $0.14126 | $141.26000 |
| 3000 | $0.13410 | $402.30000 |
| 5000 | $0.12730 | $636.50000 |
